Echipa Politeh a învins campioana ASEM in Liga Feminina.

Echipa Politeh a învins campioana ASEM în derby-ul etapei a cincea din Campionatul Naţional in Liga  Feminina.

Formaţia Universităţii Tehnice s-a impus după o pauză de câţiva ani în faţa "economistelor" cu scorul de 85-76.

Politeh a dominat partida încă de la început şi la pauza mare conducea cu 45-41.ASEM a redus din diferenţă în sfertul trei, însă nu a mai putut întoarce rezultatul în ultima parte a meciului.

Jucătoarea meciului a fost Margarita Schiţco, de la formaţia Politeh, care a marcat aproape jumătate din punctele echipei sale. Ea şi-a trecut în cont 43 de puncte. Olga Târzâman, de la ASEM, a reuşit să marcheze 41 de puncte.

În urma acestei victorii, Politeh a urcat pe primul loc în clasament, în timp ce ASEM a coborât pe poziţia secundă.

Citit 890 ori

E-mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.