Meci superb în derby-ul Ligii Feminine de baschet

Meci dramatic în derby-ul Ligii Feminine de baschet, care a opus echipele CS Politeh și ASEM.

Pana la această partidă, viitoarele economiste conduceau plutonul fruntaș și porneau pe rol de favorite în dispută. CS Politeh, care s-a întărit în intersezon cu jucătoare de top, cum ar fi Margarita Schițco și altele, a demonstrat chiar din debutul partidei decizia de a obține cele 2 puncte puse-n joc. În primul sfert al meciului gazdele se instalează la cârma jocului și înving lejer. Scenariul mitanului secund a fost identic și la pauza mare studentele Politehnicii conduceau deja cu 4o-24. În repriza a 3-a discipolele lui Vasile Scutelnic revin în forță și reduc din handicap, dar în ultima parte a confruntării nu au mai reușit să redreseze situația de pe panoul electronic și au suferit a doua înfrângere în campionat. Scor final 72-65 (17-7,23-17,17-20,15-21)   pentru CS Politeh, care preia poziția de lider al clasamentului Ligii Feminine, urmată de lotul de la ASEM.

La gazde cea mai eficientă jucătoare a fost Anastasia Lavric, cu 29 de puncte, în timp ce la viitoarele economiste s-a remarcat Cristina Gontari, cu 19 de puncte.

Citit 875 ori

E-mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.