S-a incheiat pauza de iarna in Campionatul National la baschet masculin.

În derby-ul etapei a opta, echipa Universităţii Agrare a învins pe teren propriu formaţia Rîbniţa-UTM cu scorul de 80-52.

Agrarienii au dominat partida încă de la început, iar la pauza mare aveau un avantaj de 16 puncte, scorul fiind de 33-17.

În ultimele două sferturi, UASM a jucat cu rezervele, însă chiar şi aşa au reuşit să-și mărească avantajul

În urma acestei victorii, UASM şi-a păstrat poziţia a doua în clasament, în timp ce Rîbniţa-UTM ocupă locul cinci, având şanse mari la calificarea în play-off.

Campioana Donbaschet Donduşeni a rămas lider în clasament, după ce a învins echipa Universităţii din Tiraspol cu scorul de 92-67.

Un alt meci din această etapă se va juca pe 11 februarie.

Admirals Chişinău se va duela cu echipa Universităţii de Medicină.

Citit 924 ori

E-mail: Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.